Půst

Shodou několika faktorů v jeden okamžik (narození syna, touha po detoxikaci organismu, příprava kurzu Síla myšlenky, četba Bible…) jsem se rozhodl pro experiment v podobě něčeho, co jsem z postu svojí profese dlouhá léta přehlížel – dlouhodobý půst.

Dostala se mi do rukou skvěle napsaná knížka od amerického pastora Jentezena Franklina “Půst“, kde vcelku srozumitelným způsobem shrnuje známé (biblické) druhy i důvody půstu. Jako člověk živící se „kecáním“ lidem do jídla, rozepisováním jídelníčků a stanovováním dietetických postupů jsem pečlivě obeznámen s pojmem hladovka a všech základních průvodních stavů, kterými člověk při její realizaci prochází.

Moje vlastní odvaha mi ale doposud dovolila pouze občasné jednodenní očistné dny v podobě konzumace zeleniny nebo ovoce. Ne že bych byl srab, člověk by měl v životě vyzkoušet vše, co jej posune vpřed. Z důvodu aktivního sportování se mi ale nikdy nechtělo dlouhodoběji snižovat příjem bílkovin, které nejen u sportovců udržují svalový metabolismus na vyšší úrovni. Zkušenosti z jednodenních půstů vždy způsobily pokles hmotnosti o 2 kg, což je za jeden den více než dost. Zdravý rozum ne vždy pobere fakt, že je možné nejíst delší dobu – tří- nebo sedmi-denní půsty se ještě pochopit dají, ale dvacet jedna nebo čtyřicet dní už musí hraničit s pokusem o sebevraždu.

Už je tomu několik let, co MUDr.Vilma Partyková napsala knihu „Hladověním pro zdraví“ – velmi zajímavý pohled na hladovky, bohužel ale kombinovaný s urinoterapií. Zcela určitě všem nadšencům, kteří chtějí vyzkoušet libovolně dlouhou hladovku, budou informace v této knize jednoznačně kvalitním návodem, jak postupovat (pouze doporučím vynechat pasáže zabývající se už zmíněnou urinoterapií)
Odsuňme ale tyto diskutabilní praktiky bokem, mezi půstem a „obyčejnou“ hladovkou určitý rozdíl je. Hladovka není nic jiného než časově ohraničený proces hladovění, kdy skutečně nic nejím. Procesy, které v těle v průběhu hladovění probíhají, jsou medicínou poměrně dobře zdokumentované – glykogenolýza, silné proteokatabolické pochody, intenzívní ketóza…Člověk hladoví, trpí a počítá dny.

Půst je ovšem jiná liga.V první fázi je potřeba si ujasnit, OD ČEHO se chci postit. Půst nemusí zákonitě znamenat přestat jíst. Postit se je možné jenom od masa nebo živočišných produktů obecně, někdo volí formu bez masa a obilovin. Odvážnější se zaměří pouze na konzumaci ovoce nebo zeleniny v pevné formě, jiní pouze šťávy z těchto zdrojů. V extrému nemusím jíst vůbec.

Celý půst by měl být provázen meditacemi nebo modlením. Proto by se jedinec disponující patřičnou vůlí pustit se do boje s živlem jménem pan Žaludek měl připravit i na duchovní cestu, která je mu blízká a odpovídá jeho vývojovému stadiu.
Je možné tvrdit, že mi duchovno pomůže lépe zvládat útrapy při obětování vlastního těla? Ať už jsem věřící (v cokoli, k čemu mohu vztáhnout svoji mysl) nebo nejsem, každé ponoření se do hloubi svojí duše přináší potlačení emocí, které jsou enormním žroutem energie.

A o energii tady jde. Každá emoce, která mě v průběhu dne potká, je z energetického hlediska nežádoucí, protože si v průběhu půstu hraji především na poměr příjmu a výdaje energie. Nejím, tedy energii nepřijímám. Čím méně emocí, tím úspornější režim nastavím a půst méně bolí.

Nevyřeším tím únavu, nevyřeším tím ani drastické hubnutí.
Pomůžu si ale od depresivních myšlenek, které se umí nenápadně přikrádat a našeptávat něco o nesmyslnosti mého počínání nebo úžasných vůních a chutích, které mi nabídnou čerstvá vejce na slanině. Pozor – netvrdím, že tyto „hříšné“ myšlenky zaženu. Při dostatečné vytrvalosti a pevné vůli je ale budu schopen překrýt jinými myšlenkami, což mi dá sílu pokračovat dál až ke zdárnému vytyčenému cíli.

Půst svůj význam jednoznačně má. Trávicí trakt si odpočine, v duchovní sféře se posuneme o kus dál. Kupodivu zvládneme i více práce. Tělo je ušetřeno procesu neustále zpracovávat stravu, což ji stojí spoustu námahy, a uspořenou energii investuje do jiných aktivit.
Za čtyřicet dnů jsem přečetl více knih, než v „běžném režimu“ za tři měsíce. Vystačil jsem si se spánkem 6 hodin denně, s rodinou strávil mnohem více času (který byl běžně investován do práce u plotny v záchvatech vymýšlení a realizace nových receptů), poznal jsem více sám sebe a napsal téměř celou knihu.

Nemám tedy odvahu prohlásit, že půst je něco, co nemá význam a ubližuje tělu. Ztrátu deseti kilogramů svalové hmoty nahradím za několik týdnů. Ale ze zkušeností, které mi půst dal, budu čerpat celý život.

22 thoughts on “Půst”

  1. Udělám maximum pro to, aby kniha spatřila světlo Boží ještě před prázdninami. Velká výzva…:o)

 1. Také Vám, pane Jelínku, s nesmírnou úctou vyjadřuji obdiv. Co je úžasné, že vše co hlásáte, sám děláte 🙂 a umíte to předávat dále pro nás ostatní – skvělé, že píšete – a nejen fakticky, ale i s humorem. Vaše počínání má i duchovní rozměr – což považuji za stejně důležité jako ten materiální, vlastně jedno bez druhého by ani moc nefugovalo.
  A líbí se mi, že společným jmenovatelem všeho Vašeho počínání je pokora, podle mého názoru vytvořená a vypracovaná právě veškerými Vašimi činnostmi. S ní se, myslím,
  opravdu člověk nenarodí, ta je vždycky získaná usilovnou prací na sobě.
  Děkuji a jen tak dál, ovlivňujete nám tak velice pozitivně naše životy:-)!
  Zdravím a přeji šťastný život i všem Vašim blízkým :-),
  Marta Strejcová

 2. Vážený a milý/mohu si to dovolit,protože by jste mohl být můj syn a moc bych si takového přála/,fakt jste mi zase přesvědčil o vašich kvalitách.Martine jen tak dál,Vaš věrná Jarmila Voráčová/amway/.

 3. Jak dlouho váš půst pane Jelínku trval jestli se můžu zeptat? Já jsem minulý rok v tomto období absolvoval 144 hodin hladovku, pouze o vodě, velmi zajímavý zážitek, to co popisujete můžu potvrdit. Zajímavé na tom bylo, že jsem po těch 6-ti dnech cítil, že bych mohl klidně pokračovat.

 4. Pane Jelínku 🙂 je nádherné se s Váma setkat i v této oblasti. Můžu potvrdit, že Půst 40 dní má hodně co do sebe a zázraky se dějí , jeden za všechny = v den půstu pouze o vodě a bylinkových čajích jsem pekla dort k 50. narozeninám tzn. nic jsem nemohla ochutnat, ani si olíznout prstík a výsledek: povedl se, chutnal a přišla pochvala. Moje odměna byla ta “nádherná vůně” ingrediencí 🙂
  Těším se na další společná setkání a knihy
  Margita

  1. Naprosto s Vámi sdílím všechny pocity. V průběhu půstu jsem vařil pro celou rodinu a některé oblíbené speciality jsem byl nucen intenzívně protrpět. Jsou věci, které nelze popsat, ty se musí zažít…a náležitě prožít :o)

 5. Pane Jelínku,
  blahopřeji! Nejen k zdárnému půstu, ale i výstižnému zamyšlení.

  1. Děkuji za podporu. Na základě reakcí ze stran všech statečných, kteří půst drželi ve stejnou dobu, uvažuji o publikaci v této oblasti v mnohem širším obsahu. Doufejme, že osloví co nejširší základnu potenciálních zájemců…

 6. Pane Jelínek,
  chtěla bych Vám složit hlubokou poklonu,díkyrozvíjejícího a obdiv a za Vaše znalosti, knihy a Váš duchovní postoj. Děkuji za to, že mi bylo dopřáno se s Vámi i Vaší manželkou setkat (díky Amway).Bylo mi to moc smutno z Vašeho odchodu, ale již to vystřídala veliká radost, z toho nového pana Jelínka. Díky.Přeji celé rodině krásný život a slunce v duši.
  PS. pil jste při hladovce vodu z nejlepšího filtru nebo destilku

  1. Děkuji za krásnou zprávu. Každé životní období má svůj vývoj, stále na školeních a přednáškách vzpomínám na pozitivní atmosféru a skvělou organizaci všech akcí, na kterých jsem měl možnost se s Vám setkávat…Při půstu jsm pil filtrovanou vodu a ovocné a zeleninové šťávy.
   Přeji nádherný den

 7. Děkuji a děkuji..
  ..za všechny ty zajímavé informace z oblasti výživy a suplementace, podané neotřelým, srozumitelným a mnohdy vtipným způsobem 🙂 Pane Jelínku, jste “hlava mapa”. Před časem jsem byl (mimo jiné) nadšen Vaší knihou “Mámo, táto, nezabíjejte mě!” a tak, kromě (..díky Vám získaných) nových informací o zdravé výživě, jsem obdaroval několik členů naší rodiny i touto skvělou knihou. Chtěl jsem se tedy připojit k poděkováním, která již v diskusi vícekrát zazněla a poděkovat za to čím se zabýváte a jakým zbůsobem to děláte. Je to velmi přínosné a velmi inspirativní! V dnešní době to chce (..z různých důvodů) mnohdy i velkou porci odvahy. Obdivuji Vás! Děkuji za vše a přeji mnoho dalšího úspěchu, ať se Vám daří!

  1. Děkuji za zprávu.
   Moc si vážím toho, že se spektrum čtenářů neustále rozšiřuje. Svým způsobem mi to dává motivaci do další tvorby…
   Přeji krásný den :o)

 8. PS: Nemůžu si ještě odpustit poznámku, že spolu s Vaší paní, jste skvělí a nedostižní školitelé (..ve svých oborech) a zatím se mi nepodařilo zaznamenat ani nejmenší kvalitativní srovnání na školeních vedených někým jiným. 🙂 takže zase kompliment a pozdavujte doma!

  Teď ještě zpět k tématu. Po nově získaných zkušenostech s půstem, by mě zajímal Váš osobní názor na Pranickou výživu a bretarianství, viz. např. odkaz: http://www.damy.cz/index.php/zdravi/34-stravovani/522-pranicka-vyziva-a-bretarianstvi-
  nebo: http://www.kinobox.cz/porady/video/6273-prednaska-henriho-monforta-21112011
  ..a také:
  http://www.ceskatelevize.cz/porady/10000000054-henri-monfort/211251000470001/video/
  Můžete mi prosím odpovědět zde v diskusi, nebo i přímo na mail? Děkuji

   1. KDYŽ SE NOVINÁŘI ZAJÍMAJÍ O DUCHOVNO, VŽDY Z KAŽDÉHO UDĚLAJÍ BLBA. JAK MŮŽE NĚKDO PSÁT O NĚČEM , CO SÁM NEPROŽIL.

    1. Bohužel je to ve většině případů typické. Média jsou od toho, aby primárně vydělávala peníze, potřeba informovat se propadla hodně dozadu…

 9. Děkuji za rychlou odpověď, je úžasné jaký máte přehled. Článek a chování autorů je typické pro naše (..vlastně i světová) media. Asi všichni tušíme proč, že? Velká škoda, že Vám neposkytli více prostoru, místo několika vět. Přeji hezké svátky a šťastný nový rok Vám i celé rodince 🙂

 10. Dobrý den.
  Včera jsem zhlédl pořad Jana Krause ve kterém jste byl hostem a zaujalo mě vaše vyprávění o půstu.Chci se zeptat zda je možné držet půst i když mám fyzicky náročné zaměstnání bez nějaké újmy na zdraví.

  děkuji za odpověď Dušek

  1. V takovém případě bych byl opatrný a zvolil bych půst částečný – jestliže nemáte s půsty žádnou zkušenost, mohou při zvýšeném fyzickém vypětí hrozit určitá rizika. Možností v tomto případě je spousta – většina začátečníků volí po dobu půstu absenci masa, mléčných výrobků a obilovin. Jakmile takto zjistíte, jak Vaše tělo reaguje, vyzkoušejte půst absolutní – opět opatrně a postupně, nejlépe v režimu 1, 3, 7, 15 nebo až 21 dní. Pokud se budete držet tohoto obecného postupu a neužíváte žádné léky, nemusíte se obávat žádné újmy na zdraví.
   Přeji hezký den :o)

 11. Já nych neřekl, že když nejíte, nepřijímáte energii. Bretariani ořijímají energeii, která je všude kolem nás a získávají ji jako výživu těla i ducha. Konec konců, samotná výživa (která dnes v potravinách stejně není :o)), se krvý dostane do buněk, kde se metabolickým procesem stejně přeněňuje na energii. Pokud tuto energii dokáže člověk přijímat přímo z okolí, vyjde to na stejno. Alecpoň tak se o tom mluví. Sám jsem to ještě nezkoušel, ale chystám se k tomu postupně dopracovat. Zkuste si vyhledat pojem Bretariánni nebo Bretariánství.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *