Včerejšek je sen

Všichni přicházíme na tento svět s nějakým úkolem.
A vůbec nezáleží na tom, o co konkrétně se jedná.
Vydělat moře peněz a pak je rozdat na dobročinné účely.
Pomáhat nemocným.
Vzdělávat.
Usmívat se na ostatní.
Vychovávat správně děti.
Být hrdina.
Stát se mediální hvězdou.

Není rozdílu ve významu a velikosti toho, co máme udělat. Počítá se pouze výsledek. A ten je, zda svůj úkol splním či nikoli.

V situaci, kdy si jsem tohoto faktu vědom, je velmi úsměvné sledovat spektrum výmluv ostatních lidí.

Ještě jsem o tom nepřemýšlel/a.
Nemám čas.
Mám děti.
Nemám peníze.

Výsledek je ale vždy stejný.
Problém většiny lidí není jen v tom, že nepřemýšlí.
Potíž spočívá i ve faktu, že nejsme převážně ochotni dělat věci tady a teď.

Mozek drtivé většiny celého lidstva se podobá chování hárající opice, která skáče z jedné větve na druhou bez jakéhokoli systému. Naše životy se potácí mezi minulostí a budoucností. Buď se hrabeme v tom, co jsme nezvládli včera. Nebo naopak ztrácíme nervy s plánováním zítřka. Nejčastěji ale myšlenky chaoticky přeskakují sem a tam – minulost-budoucnost, minulost-budoucnost, aniž by se byly ochotny zastavit v přítomnosti.

Tam by totiž zjistily, že je jejich místo.

V přítomnosti se skrývá pravá podstata našeho bytí.
V přítomném okamžiku tvoříme. Máme smysl.

Minulost nevrátíme, budoucnost nedoženeme.

Hej, lidi – žijme tady a teď!

Dobře prožitý dnešek udělá ze včerejška vizi štěstí a ze zítřka nadějný sen. A to už zní jako dobrý návod na to, jak splnit svůj životní úkol s úsměvem a lehkostí.

5 thoughts on “Včerejšek je sen”

 1. Nádherně napsané. Jak říká Eckhart Tolle “V přítomném okamžiku najdeme své skutečné Já a hlubokou vnitřní radost. Pouze v přítomném okamžiku si uvědomíme, že už jsme úplní a dokonalí.”

 2. Drtivá většina lidí jedná tak, jak byli vychováváni a jak na ně působilo jejich okolí. Bohužel jen malá část se nechce spokojit s tím, co jim bylo vštěpováno od dětství formou příkazů a zákazů, stylem “poslouchej a budeš mít klid”. Výsledek je ten, že se v lidech vypěstuje pohodlnost, nezájem či strach k věcem neznámým , nebo zapovězeným. Je dobře, že se najdou jedinci, kteří chtějí od života víc, chtějí překračovat limity a být ostatním prospěšní. Mít svůj smysl života, mít svůj úkol, protože bez toho by nebylo pokroku.
  Josef Sklenička

 3. Pekny clanek a pointa.
  Nemohu souhlasit s tim, ze je jedno o co se jedna. Urcite to neni jedno. Na svet prichazime ucit se milovat blizniho sveho. Nikdo neprichazi na svet vydelavat hodne penez nebo byt dobry rodic. Kazdy rodic musi pracovat na tom aby byl dobry.
  a nemohu souhlasit s vyrokem; ” Počítá se pouze výsledek. A ten je, zda svůj úkol splním či nikoli.”
  Urcite se pocita to na kolik procent pracuji, zda jsem do toho dal vse, ale na jestli jsem ukol splnil nebo nikoliv.
  Muzeme pracovat v plnem nasazeni, ale to neznamena, ze vzdy uspejeme tedy splnime.

  Preji moc prima den
  Lucie

 4. Štěstí nosíme každý v sobě, ať už nám mám přinést cokoliv…bohatství, lásku, úspěch. Tvoříme, pokud jsme schopní své srdce a mysl nasměrovat správným směrem a pak si řídíme život sami. Neuděláme-li to, začne nám jej řídit někdo jiný… Byť minulost má smysl pro přítomnost, tak přítomnost tvoří budoucnost. Vyberte si sami, co je pro Vás důležitější 🙂 Krásný den a hodně lásky.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *