Cukrová vata bez éček

Na víkendovém Velikonočním jarmarku jsem v davu tlačících se dětí mezi stánky s uzeninami, perníkem a dalšími dobrotami zahlédl něco, co vzbudilo moji pozornost.

Velký nápis „Cukrová vata bez éček“.

V oblasti výživy jsem si zvykl už na ledacos.
I přesto, že v posledních měsících se do sféry potravinářství šťourá stále častěji, mysl se preventivně v dlouhodobé perspektivě postavila do pozice nezaujatého pozorovatele.
A praxe potvrdila, že to byl velmi dobrý krok.
Pozorovat, vytvářet relevantní úsudek, uložit do databáze a poučit se.

Občasné výkyvy přijdou pouze v případech, kdy se do cesty připlete snaha některých ziskuchtivců parazitovat na zdraví dětí. Zbytečné očkování, překroucené informace o tzv. správných potravinách a jejich aplikace na normované jídelníčky posvěcené ministerstvem, manipulativní reklamy nebo marketingové útoky na rodiče, které jsou pro své děti alfou omegou. V takových případech se probouzí emoce, které s láskou a soucitem nemají mnoho společného.

Cukrová vata bez éček.

Pod pokličkou nic jiného než rafinovaný řepný cukr roztavený na karamel, u kterého prodejnost stoupá se spektrem použitých barviv.

Nekupte to, když dítě žadoní a našeptávač v mozku neustále opakuje – „však je to bez éček. To neublíží…“.

3 thoughts on “Cukrová vata bez éček”

  1. Nekoupím, i když budu krkavčí babička! Nosím s sebou na takové akce jablíčko nebo jiné ovoce, a když už není zbytí, tak nějaký dětský suchar. Mám své vnuky ráda. Zdena Suchanová

  2. Já také nic s éčkami sobě a vnoučatům nekupuji.A čtu etikety a když tam jsou tak mám k tomu komentář i vobchodě,spoustu lidí jsem již odradila od kupování potravin s éčky. M.Krčková

  3. Pěkný den, pane Jelínku,
    Nedávno v metru rozdávali BeBe Dobré ráno s jogurtovou příchutí. Na přední straně je velkým napsáno “+ živé jogorgové kultury”. Na zadní straně ve složení není po lactobacilech ani jogurtových kulturách památky. Takové matení mě velmi udivuje. Podobně jako vata bez éček. Nový trend je přidat k názvu BIO či EKO či něco jiného jiného zajímavého a prodat to rychleji či dráž, aniž by to opravdu kvalitnější bylo.

    Mohl byste, prosím, být ve svých objevech konkrétnější a usnadnit hledání ostatním? Naposledy mě zaujalo video s müsli tyčinkou, ale závěr z něj mám, že stále nevím, kde ji koupit…

    Každopádně děkuji za skvělé komentáře a přeji všem hodně štěstí v detektivní práci hledání kvalitních surovin či potravin!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *