Střídmost nade vše

Jako malé dítě vyrůstající na vesnici v srdci zemědělského kraje jsem byl neustále nucen poslouchat svoji babičku, která kázala „Jez do polosyta, pij do polopita“. Jako mnozí ostatní nejenom v tomto věku se mi vůbec nechtělo pochopit smysl tohoto moudra a už vůbec ne se jím řídit.

Teprve dlouhá léta praxe v oblasti zdravého životního stylu a pozorování a zkoumání úrovně zdraví všech, kteří měli touhu změnit svůj stravovací režim, mi poodhalilo roušku tajemství starého pořekadla.
Žaludek, který má neustálé tendence ovládat a řídit naše životy, je neskutečně pružný. Pokud jej rozežereme, umí se pěkně nafouknout. V takovém stavu se pak ozývá v pravidelných intervalech a nutí nás k dalšímu krmení. Nejlepším (studijním) příkladem takto fungujícího principu jsou neustále běžící pořady na TV kanálech o extrémně obézních jedincích, jejichž hmotnost se pohybuje v rozmezí 300 – 400 kg.

Jestliže ale silou vlastní vůle hlas žaludku přebijeme, bude se postupně smršťovat a říkat si stále o menší porce. Tato cesta vedoucí ke střídmosti v oblasti stravování vyřeší spoustu „maličkostí“, které nás v životě trápí – vědci dnes odhadují, že příčinou vzniku 70-80% všech civilizačních chorob je špatná strava. A největším škůdcem v této sféře není špatný poměr jednotlivých živin, ale příliš velké množství jídla, kterým se neustále krmíme.

Český jazyk má ve své zásobě velmi trefné pojmenování tohoto stavu bytí – obžerství. Všichni jej známe, mnozí dokonce okusili na vlastní kůži.

Evidentně je v našem chování vše nastaveno tak, abychom nejprve prošli vlastní (bolestnou) zkušeností, ze které se můžeme poučit a teprve pak dostaneme rozum a uvědomíme si, že naši předci nebyli hloupí.

2 thoughts on “Střídmost nade vše”

  1. Spomínam si na životopis Nikola Teslu. Mal vždy perfektne ušitý oblek. Tajomsvo bolo, že jeho váha bola desaťročia stále rovnaká. Krajčír nemusel miery meniť.

  2. Ba, člověk to pochopí až z vlastní zkušenosti. Ale stejně si myslím, že je dobré to těm dětem neustále vtloukat do hlaviček – “Jez do polosyta!” Až přijde čas, ono jim to tam zapadne na správné místo. Výchova ke střídmosti má rozhodně smysl, protože člověk v dnešní době trpí převážně následky své nestřídmosti, ať už v jídle, či v jiných oblastech života.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *