Zdravé a chutné Vánoce na talíři. Co radí Martin Jelínek?

Říká se, že Vánoce jsou svátky klidu a míru. Jinak řečeno se snažíme v tomto období navnadit atmosféru harmonie. Pohled na uspěchané a ustarané obličeje lidí šílících uprostřed předvánočních nákupů ale říká něco jiného. Podobný obrázek nabídne i pozorování snahy dodržovat stravovací režim řízený tradicemi několika posledních desetiletí.

Výživový specialista vidí (na vánoční stravě) hlavně to horší

Oči člověka specializujícího se na výživu uvidí hodně tuků v podobě smažených kaprů a ještě více jednoduchých cukrů pocházejících z vánočního cukroví. Toto konformní jednání má samozřejmě následky, které se viditelně a u mnohých i bolestně objeví na tukových polštářích těl strávníků.

Stačí dodržet pár nenásilných pravidel

I přes toto všechno je možné prožít Vánoce ve zdravém duchu. Stačí k tomu dodržovat několik málo jednoduchých pravidel. Mnozí si teď řeknou – dodržovat pravidla i o Vánocích? Chceme mít přece konečně klid a užívat si volnosti.

Naprosto souhlasím. Celý rok jedeme v nastavených kolejích, ne každý s radostí a nadšením. Máme tedy právo „vypnout“. I tak jsem ale přesvědčen, že vypnout v oblasti stravování můžeme rozumným způsobem. Jednoduše tak, že pravidla, která bychom měli dodržovat, nebudeme považovat za pravidla, ale součást procesu nadšení z toho, že Vánoce mohou být současně zdravé i chutné.

Největším nebezpečím nejsou cukry, ale tuky…

Největším nebezpečím v průběhu celých Vánoc ve stravování nejsou kupodivu cukry, ale tuky. Ty jsou koncentrovaným zdrojem energie, v průběhu jídla se nepodílí na pocitu zasycení, takže velmi často tak ztrácíme kontrolu nad jejich přijatým množstvím. A navíc o jejich zastoupení ve vánočním cukroví většinou nemáme ani potuchy. Cukroví tak jíme v duchu přísloví „Co oči nevidí, srdce nebolí“.

Ihned v závěsu za tuky na nás číhá úskalí cukrů. Většinou jednoduchých, tedy s vysokým glykemickým indexem. Najdeme je nejvíce v cukroví a džusech.

… a lenošení!

Třetí výzvu nenajdeme ve stravování, ale kupodivu v nedostatku pohybu. Kombinace přebytku cukrů a tuků při současném omezení pohybové aktivity dává v této matematické rovnici jasný energetický výsledek – nárůst tělesné hmotnosti na místech, kde se nám to líbí nejméně.

Tipy na zdravé vánoční mlsání

Snadno se řekne, dobře se čte…ale jak to všechno uvést do praxe? Zkušenosti z praxe ukazují, že bude rozumné se dívat na období Vánoc realistickýma očima. Dávat si silná předsevzetí, která stejně nespatří světlo světa, je naprosto zbytečné. Jsou svátky klidu, pojďme se raději zaměřit na mlsání, jehož výsledek můžeme mít pod většinovou kontrolou.
Možností není vůbec málo: Například švestky s mandlovým překvapením nebo vánoční kokosky skrývají moře provokativních chutí, u kterých známe nutriční parametry a současně víme, kam nás jejich konzumace dovede.

Alespoň v mojí realitě to bude cesta ke klidu a harmonii. Nechť je tomu tak i u vás!

Krásné Vánoce přeje Martin Jelínek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *